Polski Związek Wędkarski - Koło "Okoń"

Czy chciałbyś aby zawody były organizowane również w sobotę?Statystyki

28.07.2021

Gości online: 30

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 382

Najnowszy użytkownik: Damiann

Shoutbox

22.12.2011 05:42

REGULAMIN ORGANIZACJI ZAWODÓW W KOLE PZW OKOŃ - poprawiona wersja

REGULAMIN ZAWODÓW KOŁA PZW „OKOŃ”


Co roku organizujemy ponad 20 zawodów w różnych kategoriach. Dzielimy je na oficjalne - tylko dla członków koła (wpisowe 15 zł), których miejsca są punktowane a punkty zaliczane do konkursów, oraz towarzyskie w których mogą brać udział koledzy z innych kół. Wpisowe na nie (20 – 50 zł) jest proporcjonalne do jakości nagród. Terminy i miejsca rozgrywania zawodów podajemy i zatwierdzamy w styczniu na Walnym Zebraniu Członków Koła.
Prowadzimy klasyfikację Grand Prix w spławku, spinningu i podlodowe. Ogłosiliśmy także konkurs o Najwszechstronniejszego wędkarza koła w danym roku. System punktowania przedstawię na poniższym przykładzie.
Przykład tworzenia tabel z punktacją - zakładamy, że startuje 38 a ryby złowiło 30 wędkarzy:
Tabela Mistrz Koła spławik, spinning,
Klasyfikacja osobno dla kobiet, juniorów, seniorów, bez względu na ilość startujących Zawody są dwuturowe i aby wyłonić Mistrza Koła sumujemy punkty poszczególnych wędkarzy uzyskane za miejsca w obu turach.
Ustalamy klasyfikację wg. wagi ryb, pierwszy otrzymuje 1 pkt; 2-gi 2 pkt.; 30-sty 30 pkt a pozostali 38 + 1 = 39 pkt. Zwycięża wędkarz który uzyskał najmniejszą ilość punktów (przy równej ilości decyduje waga).
Tabela Podlodowy Mistrz Koła
Punktacja bez podziału na płeć i wiek. Punktacja jw.
Tabela Grand Prix Koła spławik, spinning i lód
Punktacja bez podziału na płeć i wiek. Punktuje pierwsza 20 – stka
Punktacja (po ustaleniu kolejności wg. wagi): 1-szy 20 pkt., 2-gi 19 pkt…. 20-ty 1 pkt. Pozostali bez punktów. Punkty mogą otrzymać tylko ci, co złowili rybę. Każdą turę Mistrzostw Koła rozpatrujemy i traktujemy jako oddzielne zawody.
Tabela Najwszechstronniejszy Wędkarz Koła 2011
Punktacja bez podziału na płeć i wiek. Każdą turę Mistrzostw Koła rozpatrujemy i traktujemy jako oddzielne zawody. Pierwszy otrzymuje tyle punktów, ilu wędkarzy złowiło ryby w danej turze.
Każdemu startującemu dodajemy 10 pkt za udział. Każdemu kto złowi i zgłosi rybę dodajemy 10 pkt.
Punktacja (po ustaleniu kolejności wg. wagi) 1-szy 30 + 10 + 10 = 50 pkt.; 2-gi 29 + 10 +10 = 49 pkt.; 30-sty 1 + 10 + 10 = 21 pkt., pozostałych 8 tylko 10 punktów za udział.
…………………………………………………………………………………………………………………..
Do końcowej klasyfikacji GP w poszczególnych kategoriach zaliczamy po 4 zawody, gdy rozegramy więcej, odliczamy najsłabsze. Z klasyfikacji Najwszechstronniejszy Wędkarz Koła odliczamy wyniki dwóch najsłabszych zawodów, lub nieobecności.
W kategorii spinningowej organizujemy Mistrzostwa Koła tylko dla seniorów.
Miejsca juniorów (do 18 lat rocznikowo), zajęte w konkursie o Najwszechstronniejszego Wędkarza Koła, tworzą ich klasyfikację końcową. Najwyżej sklasyfikowany zajmuje 1 m-ce, niżej – drugie…
Czołowe trójki z klasyfikacji GP seniorów, oraz 10 najlepszych seniorów i 3 juniorów z konkursu o Najwszechstronniejszego Wędkarza Koła otrzymuje puchary, nagrody i dyplomy na zakończenie każdego sezonu.
Dla zwycięzców poszczególnych konkursów w 2012 roku ustala się wysokość nagród:
„Najwszechstronniejszy Wędkarz Koła 2012” – 1m-ce – 200 zł; 2 m-ce – 190 zł;…10 m-ce – 110 zł.
Grand Prix spławik, spinning i lód – 120 / 110/ 100 zł   Juniorzy – 60 / 50 / 40 zł
Jak przebiegają zawody podlodowe
Zaczynamy od zapisania się na nie w sklepie prezesa przy ul. Wierzbowej 26. Stawiamy się na wyznaczonym miejscu i o wyznaczonej porze. Organizator sprawdza listę obecności i ogłasza regulamin zawodów – przeważnie według RAPR, ale może wprowadzić ograniczenia lub zaostrzenia. Uczestnicy otrzymują informację o godzinie i sygnale do rozpoczęcia wędkowania oraz jego zakończenia. Zostają także poinformowani o warunkach bezpiecznego wędkowania (odległości między wędkującymi, wiercenie otworów, alkohol…) Ponieważ przy zawodach podlodowych, nie ma wymogu wyznaczania stanowisk wędkarskich, to uczestnicy rozchodzą się na oznakowaną część zbiornika (ok. 200 x 200 m) i obierają sobie stanowisko. Po skończeniu wędkowania w pierwszej turze (koniec ogłasza sędzia) zawodnicy udają się z rybami na brzeg w celu ich zważenia i odnotowania tego faktu w protokole zawodów. Następnie wszyscy się posilają gorącym daniem przygotowanym przez organizatora. Po ok. 1,5 godzinie następuje start do drugiej tury.
Omówienie różnic w zawodach open, spinning, spławik.
Spinning: losujemy łódź wiosłową (zapewnia organizator) oraz partnera do łodzi, który jest jednocześnie naszym sędzią (a my jego). Można używać silników elektrycznych i spalinowych (mocy max 13KM (10kW). Gdy złowimy komplet (szczupak, sandacz, boleń, sum – wg RAPR a okoń 10 sztuk) to partner z łodzi wpisuje nam godzinę złowienia kompletu do karty startowej i nie wolno nam już wędkować (za każdą minutę czasu do zakończenia zawodów mamy doliczone 20 pkt).
Spławik: organizator wyznacza stanowiska (ok. 10 m.), które są losowane przez uczestników. Uzgadniane są sygnały do nęcenia, rozpoczęcia i zakończenia zawodów, oraz omówione warunki wędkowania. Po sygnale kończącym wędkowanie składamy sprzęt a komisja sędziowska dochodzi z wagą do każdego zawodnika.
Open: Analogicznie jak przy metodzie spławikowej, lecz można łowić ( w danym momencie) jedną wędką, dowolną metodą – spławik, ciężko, drgająca szczytówka.
Ryby, do czasu zważenia przez sędziego, przetrzymujemy w siatkach z obręczami. Za zgłoszenie niewymiarowej ryby, lub ryby która jest objęta okresem ochronnym, wędkarz może być ukarany lub zdyskwalifikowany.
Zawodnik otrzymuje jeden punkt za każdy gram złowionych ryb.
Za przedłożenie komisji sędziowskiej ryby niewymiarowej, tytułem kary odlicza się zawodnikowi dwukrotnie większą liczbę punktów jak waga ryb niewymiarowych.
Za przedłożenie komisji sędziowskiej ryb zabrudzonych ziemią, śniegiem lub zanętą, tytułem kary odlicza się zawodnikowi 5 % punktów z ilości punktów uzyskanych.
Na każdych zawodach wędkujemy na jedną wędkę, przestrzegając postanowień RAPR. Gdy są możliwości zorganizowania zawodów „na żywej rybie” to organizator o tym informuje przy zapisie – wtedy  ryba po zmierzeniu (zważeniu) wraca natychmiast do wody. Tak odbywają się zawody spławikowe, próbowaliśmy także na spinningowych i podlodowych.
Po zawodach spinningowych ryby będą ważone na pomoście, aby wędkarz miał możliwość wypuścić rybę.
Punktacja za ryby złowione w zawodach spinningowych rozgrywanych „na żywej rybie”
1. W zawodach spinningowych do wyniku zalicza się następujące gatunki ryb drapieżnych: bass wielkogębowy, boleń, brzana, głowacica, jaz, kleń, lipień, łosoś, okoń, pstrąg potokowy, tęczowy i źródlany, sandacz, sum, szczupak, troć jeziorowa i wędrowna.
2. Obowiązuje następująca punktacja:
a) głowacica i sum:
za wymiar określony przez organizatora 700 pkt,
za każdy dodatkowy centymetr 70 pkt.
b) łosoś, troć, troć jeziorowa:
za wymiar określony przez organizatora 750 pkt,
za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
c) szczupak i sandacz:
za wymiar określony przez organizatora 750 pkt,
za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
d) boleń i brzana:
za wymiar określony przez organizatora 400 pkt,
za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
e) lipień, pstrąg potokowy, tęczowy i źródlany:
za wymiar określony przez organizatora 300 pkt,
za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt.
f) jaz i kleń:
za wymiar określony przez organizatora 150 pkt.
za każdy dodatkowy centymetr 35 pkt.
g) okoń:
za wymiar określony przez organizatora (18 cm.) 50 pkt,
za każdy dodatkowy centymetr 20 pkt.
h) bass wielkogębowy:
za każdą sztukę 20 pkt.
Obowiązują okresy i wymiary ochronne łowionych ryb określone w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Nie obowiązują limity ilościowe ryb zaliczanych do połowu, Obowiązuje zasada zaokrąglania wymiaru ryb w górę do najbliższego pełnego centymetra. Zaokrąglanie w górę nie dotyczy ustalonych wymiarów ochronnych. Wynik zawodnika stanowi suma punktów za złowione ryby.
Na zakończenie zawodów ogłaszane są wyniki rywalizacji, poprzedzone losowaniem tzw. „szczęśliwego numerka”. „Sierotka” losuje numer zawodnika (wg. numeru z listy zapisów), który otrzymuje nagrodę – przeważnie kołowrotek. Nagrodę może otrzymać tylko osoba obecna przy losowaniu. Zwycięzcy w zawodach o Mistrzostwo Koła i zawodach Open – po 6 wędkarzy a w pozostałych po 3 wędkarzy, otrzymują dyplomy i nagrody ( w MK także puchary). W zawodach towarzyskich jest dużo więcej nagród i o wyższej wartości.

UWAGA:
KOLOREM NIEBIESKIM OZNACZONO ZMIANY WPROWADZONE W 2012 ROKU.

ZEB

Komentarze: 5

Komentarze użytkowników:

2012-02-02 05:31:35

Witam , dokładnie przeczytałem Regulamin Zawodów Koła PZW „ Okoń”. Moje uwagi dotyczą punktacji NWK. Wytłumaczę to na przykładach. 1-obliczanie wyników wg nowego regulaminu. Ilość całkowita zawodów = 15 Zawodnik A brał udział w 13 zawodach w sumie uzyskał 470 pkt. Końcowy wynik 470–(0 +0) =470pkt. Zawodnik B brał udział w 14 zawodach w sumie uzyskał 490 pkt. Końcowy wynik 490–(21 +0) =469pkt. Zawodnik C brał udział w wszystkich zawodach w sumie uzyskał 514 pkt. Końcowy wynik 514–(25 +21) =468pkt. 2- nie odliczać punktów za udział w zawodach. Zawodnik A 470-(0+0)=470pkt., B 490-(11+0)=479pkt., C 514-(15+11)=488pkt. 3- nie odliczać punktów za udział w zawodach ,zmienić ilość punktów za złowienie ryby z 10pkt na 5pkt. Zawodnik A 470-(0+0)=470pkt., B 490-(6+0)=484pkt., C 514-(10+6)=498pkt. Która punktacja jest najbardziej sprawiedliwa ?

~Piotr Trusewicz

2012-01-24 15:41:05

Słusznie Piotruś, to musi Marek poprawić, ja tam nie mam dostępu. Cieszy fakt, że dużo kolegów czyta.

~ZEB

2012-01-24 12:37:05

ZEB w terminarzu zawodów na rok 2012 - zawody podlodowe GP 05.03 (poniedziałek) ??.

~Piotr Trusewicz

2012-01-24 11:08:06

Robert czujny - dzięki, już poprawiłem.

~ZEB

2012-01-24 10:02:06

Zbyszku.Nie "pokolorowałeś" jednej zmiany-odliczanie 2 najsłabszych zawodów w klasyfikacji NW.POZDRO

~Robert Chelminski