Polski Związek Wędkarski - Koło "Okoń"

Czy chciałbyś aby zawody były organizowane również w sobotę?Statystyki

22.06.2021

Gości online: 46

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 382

Najnowszy użytkownik: Damiann

Shoutbox

12.12.2016 20:58

Rybostan Poraja

W miejscu 2.12.2016

Zarząd Okręgu PZW w Częstochowie

Komisja Ochrony i Zagospodarowania Wód

Od kilku lat daje się zauważyć spadek ilości poławianych sandaczy na zbiorniku w Poraju. Ostanie dwa lata to już śladowe ilości, co świadczy o zaniku populacji w naszym największym zbiorniku. Od dawna nie było odłowów kontrolnych na Poraju, więc jedyna wiedza jaką mamy, to komentarze naszych wędkarzy, które są bardziej wiarygodne od domysłów ichtiologów, czy zapisów w rejestrach. Powodowani troską o rybostan naszego zbiornika apelujemy o:

1. Odbudowę populacji sandacza, poprzez intensywne zarybienie dorosłymi osobnikami

2. Wprowadzenie całkowitego zakazu zabierania złowionych sandaczy z łowiska Poraj, przez okres dwóch lat – 2017 – 2018

3. Wprowadzenie w tym samym okresie zakazu używania żywej i martwej ryby, oraz ich części jako przynęty.

4. Nasilenie kontroli na łowisku – korzystając z pomocy SSR kół – ze szczególnym uwzględnieniem koczujących przez pół roku wokół brzegów zbiornika Poraj.

5. Budowę sztucznych tarlisk dla sandaczy w czym wydatnie pomogą wędkarze.

Jeśli fundusze okręgowe są zbyt małe, to mamy zapewnienie wielu wędkarzy o przekazaniu konkretnych dotacji na zakup dorosłych sandaczy do zarybienia.

Zarząd Koła PZW „Okoń” Wiceprezes Zbigniew Sobierajski

 

Aby w krótkim czasie odbudować pogłowie sandaczy na zbiorniku Poraj, powinny być spełnione wszystkie powyższe kryteria. Zaniechanie jednego z nich wydłuży, lub wręcz uniemożliwi osiągnięcie zamierzenia.

Na wczorajszym zebraniu prezesów zapadła decyzja -

"W dniu 19-12-2016(poniedziałek) o godzinie 15:30 na sali posiedzeń w biurze Okręgu przy ul Władysława Jagiełły 63 w Częstochowie odbędzie się otwarte spotkanie Komisji Ochrony i Zagospodarowania Wód przy ZO PZW Częstochowa dotyczące zbiornika Poraj.
Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli zainteresowanych Kół, Klubów oraz środowisk wędkarskich.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rejestrowanie swojej obecności do 16-12-2016(piątek) telefonicznie 343605313 lub mailowo pzwzoczwa@pnet.pl."

http://www.pzw.org.pl/19/wiadomosci/141451/60/spotkanie_dotyczace_zbiornika_poraj

ZEB

Komentarze: 3

Komentarze użytkowników:

2016-12-17 18:52:00

Jesteśmy za tylko problem jest jeden koczownicy brak wystarczającej kontroli dzień i noc spotkałem się na pewnym zbiorniku koło Łodzi przez 4 dni łowienia 13 razy kontrola nawet gdy spałem nie było przebacz i oczywiście zakaz połowu na 2 lata może być mało ale zawsze coś sie uchowa sandacz karp lin szczupak okoń jeśli chodzi o Poraj to jest tragedia

~Adrian Kluczny

2016-12-14 13:20:11

ZEB do Ciebie tylko jedno - dokładam 100zł jeśli będzie zbiórka funduszy na budowę, restytucję, prostytucję, rewolucję :))) na "kafla" mnie nie stać, ale "stówka" to chyba w miarę sensowna deklaracja. Aha - i kilka palet na krześliska też załatwię... :)))

~PiotrSzlezak

2016-12-14 13:15:56

Hejka, moim skromnym zdaniem, a wiecie że z ryb to schab jest dla mnie najlepszy, powinniśmy się zastanowić nad zabieraniem, a raczej niezabieraniem wszystkich drapieżników... dla mnie może być "na zawsze" hehehe... ale nie wiem czy 2 lata to nie za mało... okoniom tez by się przydała przerwa... szczupakom czemu nie?! I tu pojawia się magiczne słowo "sum"... A co z "tym"?... Myślę, że przeprowadzone z głową odłowy kontrolne byłyby na miejscu... tylko niech nikt nie wciska kitu że będzie to kosztowało 100 000,00zł... i "Sołdek" przynajmnie musi zostać zwodowany! Uważam że trzeba to zrobić. Nagrać film. Wrzucić na stronę lub YT. Ciężki temat z tym Porajem... ale musimy o niego zadbać gdyż to nasza w sumie jedyna "sensowna" woda gdzie można choć troszku łódkę rozpędzić. Byłem na jesień raz na Zielonej: kałuża pełna glutów... Dwa machnięcia wiosłem i brzeg... Sławku dzięki za walkę! Walcz! Widać że jesteś jednym z niewielu, którym zależy, ale też i chcą coś zmienić. Żeby każdy w ZO był na Twoim poziome! A na pewno była by to praca przy "otwartych drzwiach"! P.S. Przepraszam że nie mogę być. Wiem że na mnie liczyłeś, ale życie zawodowe muszę postawić "nad"... w końcu listopad/grudzień to u mnie sezon...

~PiotrSzlezak