Używanie podrywki

Moderatorzy: marekcz, artur, ZEB

Używanie podrywki

Postprzez ZEB » Śr cze 08, 2011 11:14 am

Pomimo zapisu o możliwości używania podrywki do złowienia żywca w aktualnie obowiązującej Ustawie o Rybactwie Śródlądowym używanie tego narzędzia na wodach Skarbu Państwa przez wędkarzy nie jest możliwe z powodu braku przepisów wykonawczych dot. w/w punktu Ustawy (brak odpowiedniego Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Rozporządzenie powyższe nie ukazało się do chwili obecnej pomimo wcześniejszych deklaracji ze strony Ministerstwa. Oglądałem nowo wydrukowany RAPR, w którym interesujący nas temat kończy się stwierdzeniem – „podrywka to…………..”
Do czasu ukazania się rozporządzenia i odpowiedniego, pełnego zapisu w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb, połów ryb na żywca tą metodą może być traktowany przez służby kontrolne jako czyn zabroniony i skutkować postępowaniem karnym w stosunku do jego sprawcy.
ZEB
 
Posty: 224
Dołączył(a): Cz cze 17, 2010 10:59 am

Re: Używanie podrywki

Postprzez Jaro » Śr cze 08, 2011 4:54 pm

Zainteresowanym podrzucam projekt rozporządzenia.
Projekt - pdf
Jaro
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn lut 07, 2011 8:16 pm

Re: Używanie podrywki

Postprzez ZEB » So lip 16, 2011 7:59 am

Nareszcie problem podrywki rozwiązany prawnie - http://www.money.pl/d/akty_prawne/pdf/DU/2011/143/DU20111430842.pdf
Wymiary takie jak obowiązywały dotychczas.
ZEB
 
Posty: 224
Dołączył(a): Cz cze 17, 2010 10:59 am

Re: Używanie podrywki

Postprzez ZEB » Cz wrz 01, 2011 2:22 pm

Wyjaśnienia dotyczące określenia parametrów podrywki wędkarskiej w rozporządzeniu MRiRW z dnia 27 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie wraz z uzasadnieniem.

Projekt rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. Nr 138, poz. 1559, z późn. zm.) stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 2 ust. 2 i w art. 21 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, z późn. zm.).
Mając na uwadze kwestię ograniczenia niepożądanych skutków przenoszenia złowionych ryb z jednego zbiornika wodnego do drugiego, polegających głównie na zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania się różnych chorób ryb oraz wprowadzaniu do wód obcych (nierodzimych) gatunków ryb, nowelą ustawy z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 200, poz. 1322), wprowadzono możliwość pozyskiwania ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej, zaznaczając jednocześnie, iż metoda ta jest dopuszczalna jedynie w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką. Przepis powyższy ma docelowo ograniczyć wprowadzanie do wód ryb (żywych przynęt) kupowanych w wyspecjalizowanych sklepach, w których bardzo często, jako przynęty wędkarskie oferowano do sprzedaży ryby obcych gatunków. Doprecyzowanie powyższych przepisów przez określenie wymiarów podrywki wędkarskiej oraz wielkości jej oczek przyczyni się do zminimalizowania, opisanych powyżej, negatywnych skutków prowadzenia połowu ryb na przynętę.
W projekcie rozporządzenia określono, że do połowu ryb przeznaczonych na przynętę podrywką wędkarską należy używać siatki o wymiarach nie większych niż 1 m x 1 m albo mniejszej, gdzie wielkość oczek sieci wynosi nie mniej niż 5 mm. Wprowadzone w projekcie parametry podrywki wędkarskiej zostały ustalone w oparciu o dotychczasową praktykę w tym zakresie (wynikają z tradycyjnie stosowanych metod połowu). W związku z tym skorzystano z rozwiązań zawartych w uprzednio obowiązujących przepisach dotyczących prowadzenia połowów ryb na przynętę wędkarską przy użyciu podrywki, które obowiązywały przez wiele lat i były akceptowane przez społeczność wędkarską i rybacką. Do czasu wprowadzenia zakazu dokonywania połowu ryb wędką przy użyciu żywej ryby, jako przynęty, tj. do roku 2001, regulacje dotyczące określenia wymiarów podrywki były zamieszczone w aktach prawnych wydanych na podstawie upoważnienia zawartego w art. 21 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym
Należy zaznaczyć, iż określenie wymiarów podrywki wędkarskiej znacznie się przyczyni do wyeliminowania wykorzystywania przez wędkarzy do pozyskiwania przynęty (żywca) sprzętu powodującego nadmierną eksploatację organizmów żyjących w wodzie (pożytków wodnych), niewspółmierną do potrzeb i możliwości wykonywania amatorskiego połowu ryb. Ponadto należy podkreślić, że gdy wielkość oczek podrywki wędkarskiej ma wielkość oczek sieci mniejszą niż ustalone 5 mm, może to powodować nadmierne zagrożenie dla organizmów wodnych występujących w danym zbiorniku wodnym, w szczególności dla larw ryb, które są szczególnie wrażliwe na działania mechaniczne. Zastosowana metoda połowu, w takim przypadku, zwiększałaby śmiertelność tych organizmów wodnych, mimo, iż ryby w tym stadium rozwoju nie stanowią przynęty wędkarskiej.
W celu zabezpieczenia interesów użytkowników rybackich, jak i zapewnienia bezpieczeństwa pożytków wodnych, niezbędne jest niezwłoczne wydanie regulacji w tym zakresie.
Przedmiot regulacji nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.
Projekt rozporządzenia został zgłoszony do Programu prac legislacyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na I półrocze 2011 r.
Projektowane rozporządzenie nie zawiera przepisów technicznych i w związku z tym nie podlega notyfikacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597).
Stosownie do art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 337) projekt niniejszego rozporządzenia został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie prac nad projektem rozporządzenia nie zgłoszono zainteresowania w trybie art. 7 tej ustawy.
Projekt rozporządzenia został przekazany do zaopiniowania przez następujące podmioty: Krajową Federację Towarzystw Wędkarskich, Organizację Pracodawców – Producentów Ryb Śródlądowych, Polskie Towarzystwo Rybackie, Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych, Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego, Związek Producentów Ryb. Projekt rozporządzenia został skonsultowany również z Instytutem Rybactwa Śródlądowego oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych. W trakcie konsultacji społecznych nie zgłoszono uwag.
ZEB
 
Posty: 224
Dołączył(a): Cz cze 17, 2010 10:59 am


Powrót do Przepisy i porady prawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron