Polski Związek Wędkarski - Koło "Okoń"

Czy chciałbyś aby zawody były organizowane również w sobotę?Statystyki

29.02.2024

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 424

Najnowszy użytkownik: Cezary

Shoutbox

11.08.2011 18:14

Kolory w wodzie

Światło pod wodą ulega wpływowi wielu czynników, które oddziaływają na zdolność do widzenia i interpretacji podwodnego obrazu. Nawet chemicznie czysta woda, pozbawiona mechanicznych zanieczyszczeń osłabia strumień światła na skutek pochłaniania.

Pochłanianie światła zachodzi nierównomiernie dla różnych długości (barw) fali światła. Najintensywniej tłumione jest promieniowanie ultrafioletowe, później czerwone, fioletowe i żółte. Straty światła dla części niebieskiej i zielonej są najmniejsze.

Wszystkie odcienie koloru czerwonego znikają do ok. 5m, żółtego do 15 m a poniżej głębokości 30m wszystko posiada zielono-niebieski kolor, jako ostatni zanika  kolor niebieski. Dopiero włączenie latarki, lub zdjęcie wykonane przy użyciu lampy błyskowej, są w stanie wydobyć naturalne bogactwo kolorów.

zdjęcie wykonane płytko, głębokość 2-3m (Morze Czerwone) wszystkie kolory są dobrze widoczne, koralowce jak i rybki posiadają kolor naturalny. Głębiej niestety nie jest już tak kolorowo, czerwony kolor zanika bardzo szybko.

 

 

 

 

 

 

tak wyglądało by zdjęcie wykonane na głębokości ok. 20m bez dodatkowego oświetlenia. Wyraźnie wszystko przyjmuje zielono-niebieski odcień.

 

 

 

 

 

 

zdjęcie wykonane na głębokości ok. 20m z lampą błyskową, dzięki dodatkowemuoświetleniu kolory stały się naturalne.

 

 

 

 

 

W wodzie zawierającej zawieszone cząsteczki pochodzenia organicznego (np. glony) lub nieorganicznego straty światła mogą sięgać 99% . W Polskich wodach śródlądowych powierzchniowa warstwa jezior zawiera tak dużą ilość drobnych glonów, że:

  • nawet w bardzo czystych jeziorach na głębokości 30-40 m jest zupełnie ciemno,
  • w jeziorach o średniej czystości ciemności zapadają już na 20-25m,
  • a w zbiornikach powstałych w zalanych żwirowniach nawet od 5m.

Jak widzimy pod wodą

Obraz, tworzony pod wodą przez "gołe" oko jest nieostry. Wynika to z innego niż na powierzchni kąta załamania promieni światła wpadających do gałki ocznej, które nie ogniskują się na siatkówce ale poza jej płaszczyzną. Założenie maski lub okularków pływackich umożliwia ostre widzenie (światło wpada do oka z środowiska powietrznego). To jednak nie wszystko, promienie światła przechodzące przez szybkę maski uginają się tworząc obraz przedmiotów:

  • powiększony o 1/3 (z tego powodu ryby i wszystkie przedmioty wydają się większe, niż są w rzeczywistości)
  • i przybliżony o 1/4 (dlatego jeżeli próbujemy po coś sięgnąć, okazuje się że ręce mamy zbyt krótkie. Uwzględnienie tego pozornego przybliżenia jest szczególnie ważne w fotografii podwodnej)

 

Opracowano na podstawie materiału z kursu fotografii podwodnej

ZEB

Komentarze: 1

Komentarze użytkowników:

2011-08-12 16:14:28

Ewenementem jest zbiornik Poraj, gdzie stojąc po kostki w wodzie nie widać już stóp, z kolor zielony dominuje już na głębokości 1mm. Ciekawym aspektem tego afizycznego zjawiska jest również fakt, iż ciekawym doznaniom wzrokowym towarzyszą niesamowite efekty węchowe! Dlaczego jeszcze National Geographic nie podjął się opisu tego cudu na swoich łamach?!

~PiotrSzlezak